
Náš Místní Ležák 12° je naše vlajková loď a pivo, které máme na čepu téměř pořád.
Je to naše interpretace českého plzeňského ležáku.
Vaříme ho na dva rmuty z plzeňského a mnichovského sladu (český a moravský ječmen). Chmelíme Žateckým poloraným červeňákem a Saazem Specialem. Používáme české kvasnice spodního kvašení.
IBU:40
Reviews

AnthoAvy
8 days ago
3.1

Tuomas S
@ Dva Kohouti2 months ago

3.5
Tsekkipilsnerin perusilmentymä. Jopa se pieni voin maku läsnä.

Noël Mammaire
2 years ago

4.3
Plus d'amertume sur celle ci mais reste très propre.

oipaT
@ Dva Kohouti2 years ago

3.1
Ensimmäinen kerta olutta pahvimukista maksua vastaan. Vitivalkea vaahto vain jää todisteeksi, että mukissa on jotain. Kaadon perusteella kirkas oljenkeltainen juoma.
Napaksti humaloitu eli katkeruutta riittää kyllä.
85 Kč.
Jero
4 years ago

3.8
Erittäin miellyttävä ale. Humalointi kohdillaan, todella raikas tapaus. Ja panimoravintolakin erittäin miellyttävä.